Uwaga! Planowany termin szkolenia VLOS/BVLOS: 02-06 czerwca 2017 r., zapraszamy do przesyłania zgłoszeń

Decyzją Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie została wpisana do rejestru podmiotów szkolących, tym samym rozszerzyła ofertę kształcenia o szkolenia dla operatorów bezzałogowych statków powietrznych. Wiąże się to z uruchomieniem nowej specjalności w ramach kierunku Mechanika i budowa maszyn, która od roku akademickiego 2017/2018 ruszy pod nazwą Bezzałogowe statki powietrzne.

Szkolenia mają na celu przygotowanie do bezpiecznego wykonywania lotów dronami oraz do zdania egzaminu państwowego i uzyskania świadectwa UAVO i są kierowane do wszystkich osób świadczących usługi związane z np.: fotografią i nagraniami wideo z powietrza, fotogrametrią, mapowaniem terenu, pomiarami wykonywanymi z pokładu drona czy wszelkiego rodzaju monitoringu obiektów z powietrza. Te czynności wymagają posiadania świadectwa kwalifikacji UAVO.

Obowiązek posiadania ww. świadectwa wynika z zapisów art. 95 ust. 2 pkt. 5a Ustawy z dn. 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (Dz. U. z 2012 r. poz. 933, z późn. zm.), natomiast szczegółowe zasady uzyskiwania opisywanego dokumentu zawarto w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 3 czerwca 2013 r. w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz. U. poz. 664) oraz w najnowszych Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 19 września 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw kwalifikacji (Dz. U. poz. 1630), które weszło w życie 6 listopada 2016 r.

Rodzaj i zakres prowadzonych szkoleń:

  • teoretyczne i praktyczne do świadectwa kwalifikacji operatora statku powietrznego używanego w celach innych niż rekreacyjne i sportowe (UAVO)
  • teoretyczne i praktyczne do uzyskania uprawnienia podstawowego do wykonywania lotów jedynie w zasięgu wzroku operatora (VLOS)
  • teoretyczne i praktyczne do uzyskania uprawnienia podstawowego do wykonywania lotów poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS)

PWSZ w Chełmie zajmuje się wszelkimi formalnościami związanymi z przystąpieniem do egzaminu, w tym pomaga w wyborze obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz w znalezieniu ośrodka badań lotniczo – lekarskich.
Wszystkich zainteresowanych szkoleniami prosimy o kontakt z Centrum Lotniczym PWSZ w Chełmie, adres e mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 82 564 00 28.