Leszek  2019.01.15 10:39

Konkurs na najlepsze opowiadanie

14.01. 2019 r. spośród studentów I i II roku filologii angielskiej wyłonieni zostali laureaci konkursu na najlepsze opowiadanie. Prace zwycięzców cechowała przede wszystkim poprawność językowa, zastosowanie bogatego słownictwa i zaawansowanych struktur gramatycznych. Ponadto, studenci podeszli twórczo do tematu, wymyślając nieschematyczne fabuły i wartką akcję oraz sprawnie budując napięcie. Nagrody książkowe ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie.

Zwycięzcy:

I rok:

1 miejsce – Oleksandr Oleksyn

2 miejsce – Julia Surdacka

II rok:

1 miejsce – Kacper Kochan

2 miejsce – Dawid Wywiał

Leszek  2019.01.08 14:57

Dr Magdalena Kawa stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wykładowczyni Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie po raz drugi została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem aprobatę ministerstwa uzyskał pomysł działań na rzecz przywrócenia pamięci o byłym hitlerowskim obozie pracy w Dorohuczy.

Działanie zakłada kwerendę w archiwach oraz nagrywanie relacji osób, które pamiętają okres II wojny światowej lub znają ten czas z przekazów rodzinnych. Celem projektu jest także zachęcenie młodzieży z Dorohuczy do odkrywania historii miejsca, w którym żyją.

Działanie rozpoczyna się w styczniu i potrwa do końca czerwca 2019 roku.

W ramach poprzedniego stypendium dr Magdalena Kawa przygotowała projekt, z którym można się zapoznać na stronie www.mapaniepamieci.pl.

Mariusz  2018.12.14 14:28

Wizyta studentów z Iwano-Frankowska

W dniach 10-14 grudnia 2018 Instytut Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie gościł grupę studentów z Narodowego Technicznego Uniwersytetu Nafty i Gazu w Iwano-Frankowsku.Podczas wizyty uczestnicy wzięli udział w zajęciach wraz ze studentami Katedry Anglistyki oraz spotkaniach integracyjnych połączonych ze zwiedzaniem miasta. Goście skorzystali też z zaproszenia do wspólnego podzielenia się opłatkiem. To spotkanie pozwoliło na wymianę doświadczeń oraz integrację.

Leszek  2019.01.07 15:00

Wizyta studyjna Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowch

18 grudnia 2018 roku, grupa studentów i studentek zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie gościli w Warszawie. W ramach pierwszej w tym roku akademickim wizyty studyjnej odwiedzili biura Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, a także zapoznali się z zasobami Muzeum Narodowego.

Spotkanie w warszawskim biurze Rady Europy z jego dyrektorem, Pawłem Wierdakiem, poświęcone było historii powstania Rady Europy, a także przybliżeniu dokonań RE w obszarze ochrony praw człowieka. W trakcie dyskusji rozmawiano o działaniach RE w walce z terrorymem, ryzyku powroty do kary śmieci. Padły także pytania o to, jakie warunki należy spełnić, aby znaleźć zatrudnienie w Radzie Europy.

Kolejnym odwiedzanym miejscem była siedziba biura Parlamentu Europejskiego, w której powitał nas dyrektor Jacek Safuta. Spotkanie poświęcone było zbliżającym się wyborom do Europarlamentu. Ciekawym elementem wizyty w biurze PE były warsztaty mające na celu wypracowanie pomysłów działań, które zachęcą do większej frekwencji w zbliżających się wyborach.

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Narodowym. Studenci mieli możliwość zobaczenia wszystkich udostępnionych zbiorów muzealnych, a także wystawy czasowej „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” poświęconej próbie ukazania wydarzeń historycznych i politycznych poprzez polską sztukę u progu Niepodległości.

Wyjazd studyjny został zainicjowany przez studentkę III roku Olenę Sydorovą – Przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych. Organizacją zajęła się dr Magdalena Kawa – opiekunka Koła przy ogromnym wsparciu mgr. Marcina Oskierki – wykładowcy Katedry Stosunków Międzynarodowych. Wyrazy podziękowania należą się także Pani Prorektor Dr Beacie Fałdzie oraz Panu Kanclerzowi Mgr. Jackowi Kosińskiemu za przyznanie środków na wyjazd.

Leszek  2018.12.14 09:23

W rocznicę nadania praw miejskich miastu Chełm

14 stycznia 1392 r. król Władysław Jagiełło przebywając w Lubomlu (dziś Ukraina) nadał Chełmowi prawa miejskie magdeburskie.

W związku z 627 rocznicą tego wydarzenia studenci I roku Stosunków Międzynarodowych pod opieką prof. dra hab. Andrzeja Wawryniuka, wykładowcy geografii, poznają najważniejsze zabytki miasta, jego wielokulturowość, a także historię. Ponadto w styczniu 2019 r. planowane jest  sympozjum naukowe poświęcone dziejom miasta nad Uherką.

Miejscem pierwszej wyprawy, która odbyła się 4 grudnia, była Góra Chełmska i Chełm oglądany z platformy widokowej dzwonnicy przykościelnej. (Dziękujemy ks. kan. Andrzejowi Sternikowi, proboszczowi Parafii NNMP za umożliwienie odbycia niecodziennych zajęć).

Galeria: