W dniu 28 maja 2019 odbyło się już po raz trzeci na PWSZ w Chełmie seminarium penitencjarne pt. "Człowiek w konflikcie z normami prawnymi", zorganizowane przez katedrę pedagogiki. Studenci mieli możliwość wysłuchania praktyków, zajmujących się oraz podejmujących na co dzień trud resocjalizacji osób niedostosowanych społecznie. Wzięli też udział w symulacji procesu sądowego. Swoim bogatym doświadczeniem podzielili się: dr hab. Jerzy Nikołajew, prof. UO, sędzia Sądu Okręgowego w Lublinie Pan Jarosław Dąbrowski, prokurator Prokuratury Okręgowej w Lublinie Pan Lesław Kwiatkowski,  dyrektor Zakładu Karnego w Chełmie Pan płk Artur Gajewski, zastępca kierownika działu ochrony Zakładu Karnego w Chełmie Pan mł. chor. Bartosz Bochen. Całość przygotował i poprowadził Pan płk w stanie spoczynku Krzysztof Pacyna - wykładowca PWSZ w Chełmie.