Mariusz  Utworzono: piątek, 05 październik 2018 22:38

IV międzynarodowa konferencja naukowa

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV międzynarodowej konferencji naukowej pt. Samorząd terytorialny w systemie bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej, która 8 października 2018 r. odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie.

Mariusz  Utworzono: środa, 21 marzec 2018 13:58

KIM BYŁ SAMUEL CHRÓŚCIKOWSKI?

Samuel Chróścikowski , współcześnie niestety mało znany, był jednym z najwybitniejszych polskich pedagogów drugiej połowy XVIII wieku. Urodził się 10 stycznia 1730 roku we wsi Piaski koło Chełma. W wieku piętnastu lat wstąpił do zakonu pijarów. Zgromadzenie to działało wówczas niezwykle aktywnie na Lubelszczyźnie, prowadząc od 1667 roku kolegium w Chełmie. Chróścikochroscikowski-fizykawski jednak pobierał naukę w szkołach pijarskich w Rzeszowie i Międzyrzeczu, następnie pracował jako nauczyciel matematyki w Warszawie i Warężu. W roku 1754 wysłano go na trzyletnie studia do Rzymu. Po powrocie do Polski stał się jednym z najważniejszych i najbardziej zaangażowanych reformatów szkolnictwa w naszym kraju. Pisał książki z zakresu filozofii i nauk ścisłych; jego praca "Fizyka doświadczeniami potwierdzona, albo doświadczenia fizyczne..." wydana w 1764 roku jest pierwszym oryginalnym podręcznikiem do fizyki napisanym w języku polskim.

Chróścikowski był przez kilka lat profesorem matematyki w słynnym Collegium Nobilium, założonym w 1740 roku przez Sz. Konarskiego, następnie był wicedyrektorem kolegium we Lwowie, a od 1790 roku pełnił aż do śmierci, która nastąpiła 16 października 1799 roku, funkcję rektora kolegium chełmskiego.

Trzeba powiedzieć, że nie zawsze była to praca łatwa. Świadczyć mogą o tym choćby incydenty, jakie miały miejsce w kolegium zanim jeszcze ks. Chróścikowski przybył do Chełma. Wtedy to część studentów, nie godząc się na wizytację stancji przez nauczycieli, podniosła bunt, grożąc, jak piszą historycy, szablami i strzelbami.

Kolegium w Chełmie prezentowało, co najmniej do czasu reform Komisji Edukacji Narodowej, bardzo dobry poziom nauczania. Uczącym się, podobnie jak w innych szkołach pijarskich, stawiano wysokie wymagania. Głównym powodem wydaleń z kolegium było, jak to ujmowano, "tępość dowcipu nie czyniąca żadnej nadziei w postępku w naukach". Celem bowiem szkolnictwa pijarów było wykształcenie i wychowanie elit narodowych.

Liczba studiujących wahała się w różnych okresach trwania kolegium w Chełmie od 60 do 160. Ostatecznie kolegium zakończyło funkcjonowanie w roku 1823 na skutek różnorodnych szykan ze strony rosyjskich władz zaborczych.

Leszek  Utworzono: czwartek, 06 październik 2016 12:32

Konkurs Matematyczny im. S. Chróścikowskiego

Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie matematycznym im. S. Chróścikowskiego.

Tegoroczna edycja Konkursu składa się z jednego etapu i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

•  KATEGORIA I - uczniowie klasy I i II szkoły ponadgimnazjalnej
  •  KATEGORIA II - uczniowie klasy III i IV szkoły ponadgimnazjalnej

Konkurs objął patronatem JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, honorowy patronat objęła Prezydent Miasta Chełm - Pani Agata Fisz.

Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne rozwiązanie 22 zadań (20 zadań zamkniętych i 2 zadań otwartych).

Leszek  Utworzono: czwartek, 06 październik 2016 12:33

I Międzynarodowe Seminarium z Funkcji Analitycznych

Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w dniach 17-18 listopada 2013 roku w Centrum Współpracy Transgranicznej organizuje I Międzynarodowe Seminarium z Funkcji Analitycznych. Seminarium ma polsko-ukraiński charakter i służy zacieśnieniu istniejącej współpracy naukowej. Tematyka koncentruje się na szeroko rozumianej teorii funkcji analitycznych. W trakcie seminarium zaplanowano dwanaście wykładów.

Leszek  Utworzono: czwartek, 06 październik 2016 12:26

Seminarium Matematyczne

W poniedziałek 1 grudnia 2014 roku po raz kolejny na poniedziałkowym seminarium matematycznym gościliśmy gości z Ukrainy. Przybyli do nas prof. dr hab. Andriy Zagorodnyuk (Vasyl Stefanyk Precarpathian National University), dr Inna Kalchuki dr Yuriy Kharkevych (Lesya Ukrainka Eastern European National University). Prof. dr hab Andriy Zagorodnyuk wygłosił referat na temat "Symmetric analytic functions on Banach spaces" a dr Inna Kalchuk pokazała prezentację "Approximative properties of threeharmonic Poisson integrals". Ze strony polskiej swój referat wygłosiła Agnieszka Szumera na temat "Calculating regression functions".