Leszek  Utworzono: poniedziałek, 08 lipiec 2019 08:27

Kurs przygotowujący do poprawkowej matury z matematyki

Nie zdałeś matury z matematyki?

Zapisz się na intensywny kurs przygotowujący do poprawkowej matury z matematyki.

Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej  w Chełmie zaprasza wszystkich chętnych na intensywny 50-godzinny kurs przygotowujący do matury poprawkowej z matematyki (10 dni po 5 godz. każdego dnia).

Kurs odbędzie się w dniach 01-14 sierpnia 2019 r.

Całkowity koszt kursu to 100 zł, z możliwością zwrotu w przypadku podjęcia studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chemie.  Zajęcia odbędą się w budynku Instytutu Matematyki i Informatyki PWSZ w Chełmie, ul. Pocztowa 54a

ZGŁOSZENIA NA KURS – do dnia 30 lipca 2019 r.:

• osobiście: Dział Obsługi Studenta Instytutu Matematyki i Informatyki,
    ul. Pocztowa 54a, pok. 107 w godz. 7:30 – 14:30
  • telefonicznie: 82 562 11 24

Kwestionariusz osobowy

Druk wpłaty

Uwaga: w przypadku zbyt małej liczby zgłoszeń kurs może nie być uruchomiony.

Zapraszamy!
Przyjdź, skorzystaj z naszej oferty i zdaj maturę!

Mariusz  Utworzono: piątek, 05 październik 2018 22:38

IV międzynarodowa konferencja naukowa

Serdecznie zapraszamy do udziału w IV międzynarodowej konferencji naukowej pt. Samorząd terytorialny w systemie bezpieczeństwa państw Europy Środkowo-Wschodniej, która 8 października 2018 r. odbędzie się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie.

Leszek  Utworzono: czwartek, 06 październik 2016 12:33

I Międzynarodowe Seminarium z Funkcji Analitycznych

Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie w dniach 17-18 listopada 2013 roku w Centrum Współpracy Transgranicznej organizuje I Międzynarodowe Seminarium z Funkcji Analitycznych. Seminarium ma polsko-ukraiński charakter i służy zacieśnieniu istniejącej współpracy naukowej. Tematyka koncentruje się na szeroko rozumianej teorii funkcji analitycznych. W trakcie seminarium zaplanowano dwanaście wykładów.

Mariusz  Utworzono: środa, 21 marzec 2018 13:58

KIM BYŁ SAMUEL CHRÓŚCIKOWSKI?

Samuel Chróścikowski , współcześnie niestety mało znany, był jednym z najwybitniejszych polskich pedagogów drugiej połowy XVIII wieku. Urodził się 10 stycznia 1730 roku we wsi Piaski koło Chełma. W wieku piętnastu lat wstąpił do zakonu pijarów. Zgromadzenie to działało wówczas niezwykle aktywnie na Lubelszczyźnie, prowadząc od 1667 roku kolegium w Chełmie. Chróścikochroscikowski-fizykawski jednak pobierał naukę w szkołach pijarskich w Rzeszowie i Międzyrzeczu, następnie pracował jako nauczyciel matematyki w Warszawie i Warężu. W roku 1754 wysłano go na trzyletnie studia do Rzymu. Po powrocie do Polski stał się jednym z najważniejszych i najbardziej zaangażowanych reformatów szkolnictwa w naszym kraju. Pisał książki z zakresu filozofii i nauk ścisłych; jego praca "Fizyka doświadczeniami potwierdzona, albo doświadczenia fizyczne..." wydana w 1764 roku jest pierwszym oryginalnym podręcznikiem do fizyki napisanym w języku polskim.

Chróścikowski był przez kilka lat profesorem matematyki w słynnym Collegium Nobilium, założonym w 1740 roku przez Sz. Konarskiego, następnie był wicedyrektorem kolegium we Lwowie, a od 1790 roku pełnił aż do śmierci, która nastąpiła 16 października 1799 roku, funkcję rektora kolegium chełmskiego.

Trzeba powiedzieć, że nie zawsze była to praca łatwa. Świadczyć mogą o tym choćby incydenty, jakie miały miejsce w kolegium zanim jeszcze ks. Chróścikowski przybył do Chełma. Wtedy to część studentów, nie godząc się na wizytację stancji przez nauczycieli, podniosła bunt, grożąc, jak piszą historycy, szablami i strzelbami.

Kolegium w Chełmie prezentowało, co najmniej do czasu reform Komisji Edukacji Narodowej, bardzo dobry poziom nauczania. Uczącym się, podobnie jak w innych szkołach pijarskich, stawiano wysokie wymagania. Głównym powodem wydaleń z kolegium było, jak to ujmowano, "tępość dowcipu nie czyniąca żadnej nadziei w postępku w naukach". Celem bowiem szkolnictwa pijarów było wykształcenie i wychowanie elit narodowych.

Liczba studiujących wahała się w różnych okresach trwania kolegium w Chełmie od 60 do 160. Ostatecznie kolegium zakończyło funkcjonowanie w roku 1823 na skutek różnorodnych szykan ze strony rosyjskich władz zaborczych.

Leszek  Utworzono: czwartek, 06 październik 2016 12:32

Konkurs Matematyczny im. S. Chróścikowskiego

Instytut Matematyki i Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie matematycznym im. S. Chróścikowskiego.

Tegoroczna edycja Konkursu składa się z jednego etapu i odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:

•  KATEGORIA I - uczniowie klasy I i II szkoły ponadgimnazjalnej
  •  KATEGORIA II - uczniowie klasy III i IV szkoły ponadgimnazjalnej

Konkurs objął patronatem JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, honorowy patronat objęła Prezydent Miasta Chełm - Pani Agata Fisz.

Celem konkursu jest popularyzacja matematyki wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne rozwiązanie 22 zadań (20 zadań zamkniętych i 2 zadań otwartych).