10 Oddechów i piosenka lekarstwem na stres

Stres ma swoje dobre i złe strony. Stresować może i przykre wydarzenie i bardzo radosne jak np. ślub albo Wigilia. Największym problemem są jednak tzw.” niechciane stresy”. Jak sobie z nimi poradzić i jak mądrze się stresować  dowiedzieli się słuchacze UTW na wykładzie mgr Elizy Mazurek i mgr Karoliny Lalki-Sobczuk pn.  „Negatywne i pozytywne strony stresu”.

„Ja się stresuję” - oznajmialiśmy wiele razy w swoim życiu w różnych okolicznościach. Nie jest sekretem, że te negatywne działania stresu na dłuższą metę są dla nas szkodliwe.
- W trudnych sytuacjach poradzić sobie  można wyrzucając z ciała stres poprzez ruch fizyczny -  uczyły wykładowczynie.
Można to zrobić w najróżniejszy sposób. Nie muszą to być przebiegnięte maratony, ale np. codzienny spacer czy wyjście z psem. Wystarczy odrobinę podnieść  tętno, by pomóc organizmowi wyrzucić nadmiar nagromadzonych hormonów stresu. Jeżeli tego nie zrobimy, stres będzie się w nas kumulował,  a stąd już blisko do wielu chorób.

Czytaj więcej:

INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2018-2019 DLA UTW

Rektor

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie

Zarząd Chełmskiego Towarzystwa Naukowego

Zarząd Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmie

serdecznie zapraszają

 

na uroczystą

Inaugurację Roku Akademickiego 2018/2019

Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmie

 

 

 

Uroczystość odbędzie się  22 października 2018 r. (poniedziałek) w Instytucie Matematyki i Informatyki PWSZ w Chełmie przy ul Pocztowej 54, Budynek C, Aula 113 im. Władysławy Mrożkiewicz

Program uroczystości:

13:00 – Hymn państwowy (Chór UTW)

13:05 – Wystąpienia Rektora PWSZ w Chełmie, Prezesa ChTN, Prezydent Miasta Chełm

13:20 – Wystąpienie Przewodniczącej Zarządu UTW

13:30 – Gaudeamus Igitur (Chór UTW)

13:40 – Wykład inauguracyjny – prof. dr hab. Józef Zając – Senator RP, Polscy wynalazcy i ich wkład w rozwój światowego postępu.

Obchody jubileuszu Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Piękne fryzury, miłe uśmiechy, szereg poważnych gości. Ciepła uroczysta atmosfera w akademickiej auli na Wojsławickiej. 10 lat temu, w 2008 roku z inicjatywy Chełmskiego Towarzystwa Naukowego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku w Chełmie.
- 10 lat temu zainicjowaliśmy powstanie UTW, - wspomina pan Senator RP, prorektor PWSZ w Chełmie Józef Zając. - Jest to wielką przyjemnością kiedy można Wam wykładać. Kiedy patrzy się na twarze zainteresowane, na twarze tych, którzy chcą uzupełnić pewne luki w wiedze, albo nie luki, tylko nadążyć za dzisiejszym światem. Weźmiemy chociażby sprawy komputerowe, sprawy komunikacyjne. Tego nie było kiedyś. I cieszy nas to pragnienie wiedzy wśród seniorów naszego miasta. Uważam, że ten pomysł Uniwersytetu Trzeciego Wieku to jest jedna z najpiękniejszych idei, jakie się zrodziły. Wymaga ona jeszcze popularyzacji, wyciągnięcia tych osób, którzy siedzą jeszcze przed telewizorami. Lepiej spotkać się, mieć kontakt między sobą, dowiedzieć się czegoś nowego. I w ten sposób, można powiedzieć, odmłodzić się.
- Chciałbym, aby wszyscy studenci, z którymi spotykam się w ciągu zajęć, mieli takie jak wy poważne podejście do zajęć. Każdy raz jak spotykam Pani Przewodniczącą, ma ona błysk w oczach, opowiada, że mamy zaplanowane takie i takie zajęcia, wykłady, To co jest najbardziej istotne w tych zajęciach, które maja wzbogacić naszą wiedzę i doświadczenie, to jest ten entuzjazm i chęć zdobycia tej wiedzy. Ogromna chęć wysłuchania. Ci, którzy z nas prowadzą zajęcia ze zwykłymi studentami, wiemy że tego entuzjazmu brakuje dużej większości młodych ludzi.
- Chcemy Wam gorącą podziękować za aktywne uczestnictwo w życiu naszego miasta, a także złożyć życzenia dalszej realizacji planów i zamierzeń, jeszcze wielu przedsięwzięć, inicjatyw, służących naszemu miastu, i dużo zdrowia! - zwróciła się do słuchaczy UTW Pani Prezydent Chełma Agata Fisz.
W imieniu wszystkich słuchaczy UTW wszystkim zaproszonym podziękowała pani Krystyna Sawa, Przewodnicząca UTW. Po części oficjalnej świętowanie kontynuowali w pięknym starym parku w Centrum Współpracy Transgranicznej PWSZ.

Galeria:

Wycieczka UTW - "Tyle nie wiedzieliśmy o kraju ojczystym"

Szlak Wielokulturowy w 100 rocznicę odzyskania Niepodległości: Grabarka, Hajnówka, Białowieża, Kruszyniany, Supraśl, Białystok, Tykocin. Fotorejacja z wycieczki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Chełmie, która odbyła się 14-16 czerwca na Podlasiu.

Galeria:

DREWKO, SŁONECZKO CZY ALICJA W KRAINIE CUDÓW?

O Programie treningowym dla szarych komórek dowiedzieli się słuchacze UTW. Pani dr Ewa Staropiętka-Kuna na swoich bardzo interesujących wykładach zachęcała seniorów do ćwiczeń... mózgu.
W wieku dojrzałym trzeba zachować świeżość umysłu. Jak to zrobić? Na przykład, pisząc jedno zdanie ze słów zaczynających się na jedną literę. Albo narysować obrazek, z którym kojarzę swoją osobę. I wytłumaczyć dlaczego wybrałem ten a nie inny przedmiot. Były drzewka, słoneczka, serca, dom, pióro do pisania, kwiaty...
- Naprawdę fajna zabawa, - mówi jedna ze słuchaczek. Zanurzyłam się w świat dzieciństwa, świat marzeń. Pięknie, że tu, na Uniwersytecie Trzeciego Wieku mamy taką odskocznie od naszej codzienności. I uczymy się ćwiczyć nie tylko ciało, ale też umysł. I to jest niesamowite, że tak cenną wiedzę i umiejętności dostajemy od wykładowców Uczelni Wyższej. To naprawdę niesamowity poziom!

Czytaj więcej: