Uniwersytet III Wieku


Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 UTW PWSZ w Chełmie

22 października br. w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Uroczystość rozpoczęto hymnem państwowym odśpiewanym przez Chór "Hejnał" pod dyrekcją Danuty Bałka - Kozłowskiej oraz wszystkich zgromadzonych gości. Nie zabrakło także wspólnie odśpiewanego Gaudeamus Igitur. Wykład inauguracyjny pt. „Historia światowego lotnictwa” wygłosił prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. Józef Zając – Senator RP.
W nowym roku akademickim 2019/2020 UTW proponuje swoim studentom jeszcze bogatszą ofertę warsztatów, wykładów, lektoratów języków obcych oraz różnorodne zajęcia sportowe. Program studiów jest też uzupełniany propozycjami wyjazdów grupowych, wycieczek krajoznawczych i spektakli teatralnych.

23 październik 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

W semestrze letnim będzie dużo o zdrowiu… i nie tylko!

Słuchacze UTW znów goszczą w aulach PWSZ w Chełmie. Semestr rozpoczął się od wykładu mgr. Zygmunta Gardzińskiego na temat kultu obrazu Matki Bożej Chełmskiej.  Seniorzy  dowiedzieli się jak w cudowny sposób Matka Boża Chełmska pomogła Polakom zwyciężyć w bitwie pod Beresteczkiem z siłami tatarsko-kazackimi. Król Kazimierz zabrał wówczas ze sobą obraz na pole walki. Od tego czasu Chełmską Bogarodzicę mianowano Madonną Wojenną. Później jeszcze wiele cudów i łask działo się za pośrednictwem tej ikony.

I chociaż teraz w Bazylice na Chełmskiej Górce znajduje się kopia sławnego obrazu, kult Matki Bożej Chełmskiej wciąż jest żywy. Czczą ją wyznawcy kościoła rzymsko-katolickiego, greko-katolickiego oraz prawosławni wierni. Czczą ją rolnicy, przychodząc co roku z plonami ziemi podziękować za urodzaj. W corocznych uroczystościach 7-8 września uczestniczy wielu mieszkańców miasta.

07 marzec 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

UTW ŚPIEWA DLA NIEPODLEGŁEJ

Wspólnie zebrać się, uroczyście obchodzić stuletnią rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości to piękny cel spotkania słuchaczy UTW w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Uniwersytet Trzeciego Wieku to nie tylko wykłady, nie tylko wycieczki. Jesteśmy też świadomymi obywatelami Rzeczypospolitej, kochamy Polskę i dlatego cieszymy się że możemy obchodzić 100-lecie Niepodległości we własnym gronie - mówi jedna ze słuchaczek Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

11 styczeń 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

Wyjazd studyjny – „Małopolska – Poznajemy wielkich Polaków”

Szanowni Państwo

słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, członkowie Chełmskiego Towarzystwa Naukowego

Informuję, że posiadamy jeszcze około 20 wolnych miejsc na wyjazd studyjny do Krakowa i na Jurę Krakowsko-Częstochowską w terminie 4 – 7 września 2019 r. (środa – sobota).

Odpłatność wynosi 450 zł od osoby. Dla osób towarzyszących spoza UTW, PWSZ i ChTN odpłatność wynosi 480 zł. W ramach opłaty gwarantujemy całodzienne wyżywienie: przejazd autokarem, śniadania i obiadokolacje, noclegi w hotelu „Skalny Dwór” w Woli Kalinowskiej koło Krakowa w pokojach 2 i 3-osobowych, usługę przewodnicką i bilety wstępu oraz udział w spektaklu teatralnym.

Chętni słuchacze UTW powinni zgłaszać się do Pani Barbary Czaus, Pracownicy PWSZ i członkowie ChTN do Zygmunta Gardzińskiego w terminie do 13 sierpnia 2019 r.

Program wycieczki

 

Zygmunt Gardziński

Dział Współpracy z Zagranicą PWSZ

zgardzinski(at)pwsz.chelm.pl

07 sierpień 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

ZACZYNA SIĘ NASTEPNY SEMESTR. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH SENIORÓW!

Semestr wiosenny UTW w Chełmie zaczyna się 27 lutego, we środę, o godz.11.30, w dużej auli PWSZ przy ul.Wojsławickiej 8b.
Wykład poprowadzi mgr Zygmunt Gardziński: "Kult obrazu Matki Bożej w Kościele Katedralnym na Górze Chełmskiej". Naszych słuchaczy i oraz wszystkich seniorów z Chełma i okolic zapraszamy serdecznie!

27 luty 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

„KOBIETA W KULTURZE MUZUŁMAŃSKIEJ" - WYKŁADY KSIĘDZA JACKA LEWICKIEGO

Na wykłady księdza Jacka Lewickiego przychodzi najwięcej słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Ksiądz Jacek we właściwym dla siebie stylu poprowadził cykl wykładów na temat pozycji i roli kobiet w społeczeństwie, gdzie główną religią wyznaniową jest islam.
Słucha się księdza lekko i przyjemnie, opowiadając opiera się on na konkretnych faktach, nie ma tam jego własnych domysłów czy propagandy katolickiej - mówi jeden ze słuchaczy. Dlatego przychodzę i słucham z dużym zainteresowaniem. Wykłady są bardzo ciekawe i poszerzają naszą wiedzę, chociaż ksiądz nie wykorzystuje żadnych gadżetów elektronicznych, czy prezentacji komputerowych – dodaje.
Słuchacze UTW z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania z księdzem Jackiem Lewickim.

07 styczeń 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

II Senioriada słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dnia 9 kwietnia  2019 r. w hali sportowej PWSZ w Chełmie odbyła się II Senioriada słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  W tym dniu niezależnie od wieku studenci - seniorzy wykazali  się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i chęcią zabawy.

10 kwiecień 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

DLACZEGO „GRZEBAĆ SIĘ” W ARCHIWACH?

Zbudowanie „drzewa genealogicznego” to nie jedyna sprawa, z którą można zwrócić się do Archiwum. Okazuje się, tam także można dowiedzieć się o innych wydarzeniach w życiu naszych przodków. Jak i dlaczego chełmianie zajmują się poszukiwaniami archiwalnymi mówiła w swoim wykładzie dla UTW Katarzyna Ślusarska, Dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie, Oddziału w Chełmie.

Do badań genealogicznych trzeba szukać akty stanu cywilnego. Archiwum w Chełmie ma „troszkę” takich dokumentów, a jeśliby któregoś zabrakło - wskaże, gdzie należy szukać. Ale wszystkie kronikarskie dokumenty to też u nas: dane dotyczące rodzin, gospodarstwa rolnego, sprawy sądowe. Możemy się dowiedzieć dużo o naszym przodku. Może okazać się że był sołtysem, albo był repatriantem, przyjechał z-za Bugu. Albo że, na przykład, sądził się z sąsiadem - za miedzę.

Pani Dyrektor opowiedziała, jak się korzysta z archiwaliów, kto może przyjść do Archiwum. Oczywiście, Ustawa RODO trochę zamyka dostęp do niektórych dokumentów, ale na tym poziomie, który interesuje większość, Archiwum nadaje dostęp. I wcale się nie dziwi, że im starsza osoba, tym częściej zaczyna ją interesować historia przodków i zbudowanie oraz rozbudowanie drzewa genealogicznego. By móc przekazać wnukom też pewien majątek historyczny.

10 luty 2019Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

JEROZOLIMA NIEZNANA - SPOTKANIE Z POSŁEM PIECHOTĄ

Nazywa się Piechota, ale w wieku 12 lat uległ wypadkowi i porusza się jedynie w wózku inwalidzkim. Choroba nie zaszkodziła mu skończyć studia prawnicze, pracować jako doradca prawny. Poseł na Sejm już czterech kadencji dużo podróżuje po świecie. Opowiedzieć o jednej takiej swojej podróży do Izraela pan Sławomir przyjechał do Chełma. Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku i eksytująca, przyprawiana żartami barwna opowieść o Jerozolimie. Porcja wartościowej wiedzy dla seniorów w auli PWSZ. Wszyscy słuchacze byli pod wrażeniem prelegenta i jego wykładu. Patrzyć jak inni znosząc ból, żyją pełnią życia - to pomaga każdemu w jego własnych codziennych przeciwnościach.

14 grudzień 2018Uniwersytet III Wieku CZYTAJ WIĘCEJ

Nasi partnerzy


ZNAJDZIESZ NAS TUTAJ

s1
s2
s3
s4
s5
© Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie