Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, w ramach pomocy służbom medycznym borykającym się z brakiem wyposażenia, zainicjowała akcję produkcji przyłbic. Uczelnia nie poszła jednak tropem drukarek 3D, gdzie czas wydruku kilku przyłbic trwa nawet 5 godzin. W Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie wyprodukowano specjalną formę, niezbędną do produkcji przyłbic na wtryskarkach do tworzyw sztucznych.

Rektor Uczelni - dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie do realizacji projektu zaprosił Politechnikę Lubelską, która wykonała próby produkcyjne. Wykorzystanie możliwości przemysłowych maszyn znajdujących się w chełmskiej PWSZ oraz Politechnice Lubelskiej umożliwiło produkcję nawet do kilku przyłbic w ciągu minuty.

Prof. Arkadiusz Tofil poprosił również o pomoc Pana Marka Moskala - prezesa PPMB S.A. Niemce, który nieodpłatnie przekazał folie do przyłbic, oraz prezesów firmy Dziedzik POSM Solution z Chełma – Panów Damiana i Marka Dziedzickich o realizację procesu wykrawania folii.

Całkowity montaż przyłbic odbywa się w Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie. Chełmska PWSZ wraz z Politechniką Lubelską, przygotowując się na przewidywaną drugą falę zakażeń COVID-19, gotowe są wspierać służby medyczne Lubelszczyzny zapewniając dostęp do przyłbic. Jednocześnie, jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi do wspierania innych jednostek.