16 stycznia 2019 r. gościem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie był gen. Waldemar Skrzypczak. Wygłosił on prelekcję na temat współczesnych wyzwań i zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski z uwzględnieniem aktualnej sytuacji geopolitycznej. W wypełnionej po brzegi auli zgromadziło się środowisko akademickie, młodzież szkół ponadpodstawowych z klas mundurowych, nauczyciele oraz goście. Generał Skrzypczak zwrócił uwagę na potrzebę wzmocnienia potencjału militarnego Polski, obrony cywilnej, ale również edukacji społeczeństwa w zakresie bezpieczeństwa. W spotkaniu uczestniczył Senator RP prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. Józef Zając. Organizatorem spotkania była Katedra Nauk o Bezpieczeństwie oraz Polskie Towarzystwo Geopolityczne Oddział Chełm.