Leszek  2019.03.12 13:21

Pierwsze spotkanie z cyklu "Wykłady Otwarte dla Maturzystów"

Z przyjemnością informujemy, że w dniu 06.03.2019 w Instytucie Neofilologii przy ul. Wojsławickiej 8b odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu 'Wykłady Otwarte dla Maturzystów'. Tematem przewodnim zajęć prowadzonych przez mgr. Dorotę Górnik była praca z dłuższymi formami tekstów użytkowych takich jak np. list formalny. Zajęcia dostosowane były do podstawy programowej z j. angielskiego dla szkól średnich. Kolejne spotkanie z tego cyklu odbędzie się w środę, 13.03.2019 o godz. 15:00 w sali 204. Zajęcia są bezpłatne.

Leszek  2019.03.07 13:47

Wykład Konsula Abrahama Lee

Leszek  2019.03.07 13:04

Relacja z konferencji naukowej w Łucku

Na Ukrainie trwa dyskusja na temat ewentualnego jej wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Prowadzą ją zarówno środowiska polityczne, również na najwyższym szczeblu państwowym, a także ośrodki akademickie, w tym Wschodnioeuropejski Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku. To właśnie na tej uczelni odbyła się wspólna debata z wdziałem studentów
Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie oraz przedstawicieli kadry tej Katedry i koleżanek oraz kolegów z Łucka. Delegacja chełmskiej uczelni przedstawiła kilka referatów, a wśród zabierających głos byli między innymi studenci: Walery Druzhok oraz Ihor Kolishnichenko. Ponadto swe przemyślenia naukowe przedstawili także nasi profesorowie: Andrzej Gil, Andrzej Bednaruk i Andrzej Wawryniuk. Warto odnotować, że na konferencji był także obecny Ołeksandr Mocyk, były ambasador Ukrainy w Polsce (pełnił misję od 7 lutego 2006 do czerwca 2010 r.) oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki, prof. Andrij Bojar, prorektor WUN, Serhij Fedoniuk, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych, a także liczni  rzedstawiciele studentów i kadry naukowej.
Film dołączony do niniejszej informacji otrzymaliśmy z Telewizji w Równem na Ukrainie, która zezwoliła na jego upowszechnienie.

Leszek  2019.02.28 07:53

Przedstawiciel Katedry Stosunków Międzynarodowych na spotkaniu z młodzieżą LO z Dubienki

25 lutego br. w Liceum Ogólnokształcącym im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Zespole Szkół w Dubience odbyło się spotkanie promujące Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie, zorganizowane przez Dział Promocji naszej Uczelni. W wydarzeniu tym uczestniczył przedstawiciel Katedry Stosunków Międzynarodowych – mgr Marcin Oskierko. Zaznajomił on słuchaczy ze specyfiką studiów na kierunku Stosunki międzynarodowe oraz zaprezentował ciekawą ofertę kształcenia w obrębie poszczególnych specjalności. Zwrócił też uwagę na szerokie spectrum możliwości podejmowania pracy po ukończeniu kierunku. Uczniowie wysłuchali również interesującego wykładu na temat nielegalnego przekraczania granic przez cudzoziemców. O pozostałych kierunkach studiów opowiedziała Pani Katarzyna Józefacka z Działu Promocji.

Leszek  2019.02.04 07:55

Zapraszamy do lektury czasopisma Language – Culture – Politics: International Journal

W bieżącym numerze (1/2018) ukazało się 21 tekstów naukowych, wiele z nich napisanych zostało przez wykładowców Instytutu Neofilologii PWSZ. Teksty dostępne są w wersji online pod adresem:

Trwają prace nad kolejnym numerem, wszystkie zainteresowane osoby zachęcamy do nadsyłania tekstów. Zasady dotyczące publikacji znajdą Państwo tutaj:

Language – Culture – Politics: International Journal jest czasopismem naukowym wydawanym przez Zespół Redakcyjny Instytutu Neofilologii, składającego się z trzech katedr: Filologii Angielskiej, Filologii Słowiańskiej i Stosunków Międzynarodowych. Redaktorem naczelnym jest dr Tomasz Zygmunt, a sekretarzem dr Jurij Hajduk.

Zakres reprezentowanych przez Zespół Redakcyjny dyscyplin naukowych sprawia, iż czasopismo jest otwarte na publikacje obejmujące swym zasięgiem takie obszary jak język i literatura, edukacja, kultura, nauki społeczne, religioznawstwo, filozofia, nauki o polityce i stosunki międzynarodowe, a zatem cały obszar humanistyki w najszerszym tego słowa znaczeniu.