W dniach 22-26 maja 2019 roku studenci Filologii Słowiańskiej wraz z wykładowcami  uczestniczyli w wyjeździe naukowym do Kijowa. W trakcie wycieczki uczestnicy mieli okazję zwiedzić atrakcje stolicy Ukrainy, w tym Ławrę Kijowsko-Peczerską, Muzeum Wielkiego Głodu, Złote Wrota, Uniwersytet Kijowski. Mogli podziwiać panoramę miasta, pływając statkiem po Dnieprze. Wyjazd połączony był z praktyką językową w zakresie języka ukraińskiego i rosyjskiego. Istotnym etapem podróży było przekraczanie granicy państwa na kolejowym przejściu granicznym Dorohusk – Jagodzin oraz obserwowanie pracy funkcjonariuszy służb celnych i granicznych. To ważne doświadczenie, wpisujące się doskonale w naszą specjalizację – Wspólnotowy ruch graniczny i administracja celna. Interesująca również była podróż kolejami ukraińskimi.