11 stycznia 2021 r. z inicjatywy profesorów Andrzeja Wawryniuka i Andrzeja Gila z Katedry Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii odbyło się w formule webinarium Międzynarodowe Internetowe Sympozjum Naukowe „Przeciw człowiekowi. Dyktatury w Afryce w XX-XXI wieku”.
12 styczeń 2021Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJ22 maja 2020 roku w Katedrze Stosunków Międzynarodowych Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zorganizowano prowadzone poprzez platformę „Skype” naukowe sympozjum dla studentów zatytułowane „W 75 rocznicę zakończenia II wojny światowej”.
01 czerwiec 2020Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJKilka dni temu na rynku wydawniczym ukazała się monografia autorstwa dra hab. Andrzeja Wawryniuka, prof. PWSZ w Chełmie pt. „Ojczyzna w potrzebie… Polonia amerykańska wobec Polski w obu wojnach światowych”. Jest to pionierskie opracowanie tematu, dotychczas faktycznie nieznanego.
30 marzec 2020Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJStudenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie serdecznie zaprasza studentów do udziału w seminarium "Monarchia w Europie", 13 stycznia 2021 roku o godz. 17.30.
11 styczeń 2021Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJ8 maja 2020 roku w Katedrze Stosunków międzynarodowych Instytutu Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie zorganizowano prowadzone poprzez platformę „Skype” naukowe sympozjum dla studentów pn. „Epidemie w dziejach Europy i świata. Ich przyczyny oraz skutki społeczno-gospodarcze”.
14 maj 2020Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJGłównym celem wizyty studyjnej zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych było odwiedzenie organizacji międzynarodowych. Jednak po oficjalnych spotkaniach znalazł się także czas na zwiedzanie muzeów i spacerów po stolicy.
Pierwszym odwiedzanym miejscem było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Warszawie, gdzie mogliśmy się dowiedzieć o strukturze i działalności warszawskiego biura, rozmawialiśmy także o perspektywach odbycia praktyk studenckich i staży zarówno w Warszawie, jak i w Brukseli. Następnie udaliśmy się do siedziby organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży , gdzie Dominik Mosiczuk przedstawił ideę powołania oraz misję PNWM.
Po spotkaniach przyszedł czas na zwiedzanie. Rozpoczęliśmy je od Państwowego Muzeum Etnograficznego, a drugim punktem w tej części programu było Muzeum Azji i Pacyfiku.
Wizyta studyjna miała miejsce 12 grudnia 2019 roku, wzięło w niej udział 27 osób studiujących na kierunku Stosunki międzynarodowe. Program wyjazdu przygotowała dr Magdalena Kawa – opiekunka Koła. Serdecznie dziękujemy Władzom Uczelni za wyrażenie zgody na wyjazd.
16 grudzień 2019Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJ114 listów w obronie praw człowieka napisali studenci i studentki II roku Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie. Wydarzenie odbyło się w ramach międzynarodowej akcji pn. "Maraton Pisania Listów", organizowanej przez Amnesty International.
08 grudzień 2020Katedra Stosunków Międzynarodowych CZYTAJ WIĘCEJ5 grudnia 2019 roku pani Dorota Bida z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza oprowadziła grupę studentów i studentek II roku Stosunków międzynarodowych po wystawie pt. „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”. Wystawa została opracowana przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
Z uwagi na to, że wizyta w muzeum odbywała się w ramach przedmiotu "Polityka zagraniczna Polski" najbardziej interesującym był wątek zaangażowania Szmula Zygielbojma w działalność Rady Narodowej przy rządzie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Zygielbojm był jej członkiem od lutego 1942 roku i swoją aktywność skupiał na informowaniu świata o tragicznym losie polskich Żydów. Brak reakcji świata wobec Zagłady był dla Zygielbojma ogromnie bolesnym doświadczeniem. W konsekwencji 12 maja 1943 roku popełnił on samobójstwo.
Życie Szmula Zygielbojma związane było z Chełmem, w którym mieszkał i działał przez pewien czas. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie http://www.jhi.pl/blog/2019-11-27-wystawa-szmul-zygielbojm-milczec-nie-moge-i-zyc-nie-moge-w-muzeum-ziemi-chelmskiej.
Strona 1 z 7