Dr Magdalena Kawa stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wykładowczyni Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie po raz drugi została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem aprobatę ministerstwa uzyskał pomysł działań na rzecz przywrócenia pamięci o byłym hitlerowskim obozie pracy w Dorohuczy.

Działanie zakłada kwerendę w archiwach oraz nagrywanie relacji osób, które pamiętają okres II wojny światowej lub znają ten czas z przekazów rodzinnych. Celem projektu jest także zachęcenie młodzieży z Dorohuczy do odkrywania historii miejsca, w którym żyją.

Działanie rozpoczyna się w styczniu i potrwa do końca czerwca 2019 roku.

W ramach poprzedniego stypendium dr Magdalena Kawa przygotowała projekt, z którym można się zapoznać na stronie www.mapaniepamieci.pl.

Wizyta studyjna Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowch

18 grudnia 2018 roku, grupa studentów i studentek zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie gościli w Warszawie. W ramach pierwszej w tym roku akademickim wizyty studyjnej odwiedzili biura Rady Europy i Parlamentu Europejskiego, a także zapoznali się z zasobami Muzeum Narodowego.

Spotkanie w warszawskim biurze Rady Europy z jego dyrektorem, Pawłem Wierdakiem, poświęcone było historii powstania Rady Europy, a także przybliżeniu dokonań RE w obszarze ochrony praw człowieka. W trakcie dyskusji rozmawiano o działaniach RE w walce z terrorymem, ryzyku powroty do kary śmieci. Padły także pytania o to, jakie warunki należy spełnić, aby znaleźć zatrudnienie w Radzie Europy.

Kolejnym odwiedzanym miejscem była siedziba biura Parlamentu Europejskiego, w której powitał nas dyrektor Jacek Safuta. Spotkanie poświęcone było zbliżającym się wyborom do Europarlamentu. Ciekawym elementem wizyty w biurze PE były warsztaty mające na celu wypracowanie pomysłów działań, które zachęcą do większej frekwencji w zbliżających się wyborach.

Ostatnim punktem wyjazdu była wizyta w Muzeum Narodowym. Studenci mieli możliwość zobaczenia wszystkich udostępnionych zbiorów muzealnych, a także wystawy czasowej „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” poświęconej próbie ukazania wydarzeń historycznych i politycznych poprzez polską sztukę u progu Niepodległości.

Wyjazd studyjny został zainicjowany przez studentkę III roku Olenę Sydorovą – Przewodniczącą Studenckiego Koła Naukowego Stosunków Międzynarodowych. Organizacją zajęła się dr Magdalena Kawa – opiekunka Koła przy ogromnym wsparciu mgr. Marcina Oskierki – wykładowcy Katedry Stosunków Międzynarodowych. Wyrazy podziękowania należą się także Pani Prorektor Dr Beacie Fałdzie oraz Panu Kanclerzowi Mgr. Jackowi Kosińskiemu za przyznanie środków na wyjazd.

Studenci Stosunków Międzynarodowych z wizytą u konsula Stanisława Adamiaka

28 listopada 2018 r. na zaproszenie Stanisława Adamiaka, Konsula Honorowego Ukrainy w Chełmie odbyło się spotkanie ze studentami I roku Stosunków Międzynarodowych. Wzięli w nim udział: Anastasiia Baliuk,  Yana Kirchun, Olha Tsiura, Yukhym Havryliuk, Valentin Korniienko, Vasyl Kovalinskyi, Nazarii Tyran,  Volodymyr Zakharchenko, wszyscy studenci z Ukrainy, starosta roku Jakub Boroch oraz dr hab. Andrzej Wawryniuk, prof. PWSZ w Chełmie.

W pierwszej części spotkania konsul S. Adamiak zapoznał  studentów z zakresem pracy, która przypada do wykonania honorowemu dyplomacie, podległemu jego jurysdykcji obszarowi konsularnemu, a także możliwej pomocy, którą konsul może udzielić każdemu Ukraińcowi, który takiej pomocy oczekuje.

W rocznicę nadania praw miejskich miastu Chełm

14 stycznia 1392 r. król Władysław Jagiełło przebywając w Lubomlu (dziś Ukraina) nadał Chełmowi prawa miejskie magdeburskie.

W związku z 627 rocznicą tego wydarzenia studenci I roku Stosunków Międzynarodowych pod opieką prof. dra hab. Andrzeja Wawryniuka, wykładowcy geografii, poznają najważniejsze zabytki miasta, jego wielokulturowość, a także historię. Ponadto w styczniu 2019 r. planowane jest  sympozjum naukowe poświęcone dziejom miasta nad Uherką.

Miejscem pierwszej wyprawy, która odbyła się 4 grudnia, była Góra Chełmska i Chełm oglądany z platformy widokowej dzwonnicy przykościelnej. (Dziękujemy ks. kan. Andrzejowi Sternikowi, proboszczowi Parafii NNMP za umożliwienie odbycia niecodziennych zajęć).

Galeria:

Zajęcia z praktykami

4 grudnia 2018 r. studenci I roku Katedry Stosunków Międzynarodowych, w ramach przedmiotu demografia odbyli kolejne zajęcia z praktykami. Tym razem były to przedstawicielki Urzędu Statystycznego w Lublinie Oddział w Chełmie, pracujące na stanowiskach referendarzy: Joanna Łucka; Mirosława Banasiak, Edyta Lewandowska i Anna Dąbrowska.

W trakcie zajęć zostały zrealizowane następujące zagadnienia:

- pierwsze prace statystyczne na ziemiach polskich;

- spisy statystyczne pod zaborami;

- powstanie Głównego Urzędu Statystycznego;

- pierwsze spisy powszechne w niepodległej Polsce;

- statystyka w okresie II wojny światowej;

- spis ludności w Generalnym Gubernatorstwie;

- spis ludności po II wojnie światowej;

- Powszechny Spis Rolny 2010: podstawy prawne, organizacja spisu;

- Powszechny Spis Ludności i Mieszkań 2011: podstawy prawne, organizacja spisu;

- spis rolny jako źródło danych statystycznych.

Zajęcia prowadzone były z wykorzystaniem środków audiowizualnych, połączone z pokazem najważniejszych dokumentów będących w dyspozycji Urzędu Statystycznego    Inicjatorem zajęć był dr hab. Andrzej Wawryniuk, prof. PWSZ w Chełmie, wykładowca przedmiotu demografia.