Relacja z konferencji naukowej w Łucku

Na Ukrainie trwa dyskusja na temat ewentualnego jej wstąpienia do NATO i Unii Europejskiej. Prowadzą ją zarówno środowiska polityczne, również na najwyższym szczeblu państwowym, a także ośrodki akademickie, w tym Wschodnioeuropejski Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku. To właśnie na tej uczelni odbyła się wspólna debata z wdziałem studentów
Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ w Chełmie oraz przedstawicieli kadry tej Katedry i koleżanek oraz kolegów z Łucka. Delegacja chełmskiej uczelni przedstawiła kilka referatów, a wśród zabierających głos byli między innymi studenci: Walery Druzhok oraz Ihor Kolishnichenko. Ponadto swe przemyślenia naukowe przedstawili także nasi profesorowie: Andrzej Gil, Andrzej Bednaruk i Andrzej Wawryniuk. Warto odnotować, że na konferencji był także obecny Ołeksandr Mocyk, były ambasador Ukrainy w Polsce (pełnił misję od 7 lutego 2006 do czerwca 2010 r.) oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki, prof. Andrij Bojar, prorektor WUN, Serhij Fedoniuk, dziekan Wydziału Stosunków Międzynarodowych, a także liczni  rzedstawiciele studentów i kadry naukowej.
Film dołączony do niniejszej informacji otrzymaliśmy z Telewizji w Równem na Ukrainie, która zezwoliła na jego upowszechnienie.

Przedstawiciel Katedry Stosunków Międzynarodowych na spotkaniu z młodzieżą LO z Dubienki

25 lutego br. w Liceum Ogólnokształcącym im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Zespole Szkół w Dubience odbyło się spotkanie promujące Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie, zorganizowane przez Dział Promocji naszej Uczelni. W wydarzeniu tym uczestniczył przedstawiciel Katedry Stosunków Międzynarodowych – mgr Marcin Oskierko. Zaznajomił on słuchaczy ze specyfiką studiów na kierunku Stosunki międzynarodowe oraz zaprezentował ciekawą ofertę kształcenia w obrębie poszczególnych specjalności. Zwrócił też uwagę na szerokie spectrum możliwości podejmowania pracy po ukończeniu kierunku. Uczniowie wysłuchali również interesującego wykładu na temat nielegalnego przekraczania granic przez cudzoziemców. O pozostałych kierunkach studiów opowiedziała Pani Katarzyna Józefacka z Działu Promocji.

Sympozjum naukowe z okazji 627 rocznicy nadania miastu Chełm prawa miejskiego magdeburskiego

627 rocznica nadania prawa miejskiego magdeburskiego nie oznacza, że Chełm do 14 stycznia 1392 r. nie był miastem. Jest bezdyskusyjne, że korzystał z nadanego prawa, które otrzymał w momencie lokacji. W zależności od założyciela mogło to być prawo ziemskie zwane dworskim, prawo szlacheckie, książęce, królewskie, kościelne czy w szerszym zakresie prawo polskie. Dziś trudno określić, z jakich pierwotnie przywilejów korzystał gród nad Uherką.

Sympozjum poświecone tej tematyce odbyło się 14 stycznia 2019 r., a o jego przeprowadzeniu zdecydowały: chęć poznanie przez studentów historii polskiego miasta Chełm i jego wielokulturowość oraz fakt, że tego typu dysputy należy przeprowadzać na pierwszym roku studiów – w myśl polskiego przysłowia „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Ważnym argumentem  sympozjum był fakt, że do jego współorganizacji włączyli się studenci Uniwersytetu III Wieku, oraz to, że z inicjatywy studenta I roku Jakuba Borocha, w Katedrze Stosunków Międzynarodowych, powstał STUDENCKI KLUB PASJONATÓW ZIEMI CHEŁMSKIEJ, w którym już pracują: Jakub Boroch, Krzysztof Kapyś, Karol Polewiak, Rafał Śmiech, Michał Stanisławski, Amanda Jeleń, Magda Karwat, Olha Tsiura i Katarzyna Murak. To właśnie oni zdecydowali o tematyce sympozjum, argumentując, że „Chcemy poznawać ziemię chełmską, by nie była dla nas obca ta część Polski, w której przyszło nam pracować, studiować, a być może  pozostać na stałe”.

Sto lat Polskiego Czerwonego Krzyża

W 1919 roku mija sto lat od założenia jednej z najbardziej rozpoznawanych organizacji pozarządowych w Polsce – Polskiego Czerwonego Krzyża. O genezie powstania międzynarodowej organizacji, z której wywodzi się PCK i dokonaniach chełmskiego oddziału opowiadała nam jego kierowniczka - Pani Irena Kondraciuk. W trakcie spotkania padły także propozycje konkretnych działań na rzecz PCK i jego podopiecznych, w które możemy się zaangażować jako społeczność akademicka.

Spotkanie zorganizowała studentka II roku stosunków międzynarodowych, Aleksandra Prokopczuk. Wydarzenie odbyło się 30 stycznia 2019 roku w ramach ćwiczeń projektowych z przedmiotu Organizacje międzynarodowe prowadzone przez dr Magdalenę Kawę.

Tym razem zajęcia w podziemiach chełmskich

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że Podziemia Chełmskie są jedyną z najbardziej atrakcyjnych tego typu obiektów turystycznych w Europie. Labirynt podziemnych korytarzy ciągnie się pod prawie całym miastem, a wytyczona do zwiedzania trasa liczy około 3 km i przebiega wzdłuż osi ulicy Lubelskiej.

Jest wiele hipotez na temat powstania niewątpliwego fenomenu wydrążonego w kredzie.  Jedni twierdzili, że powstały one dzięki siłom natury, inni podawali czas ich powstania na XII czy XIII wiek, podkreślając ich znaczenie obronne. Prawda jest jednak taka, że to nic innego, tylko ciąg podziemnych indywidualnych kopalń mieszkańców Chełma, którzy w ciągu kilku wieków wydobywając kredę pod swoimi domami doprowadzili do powstania krętych korytarzy, niewielkich urobisk, a nawet istniejących do dziś piwnic, w których przechowywano kiedyś produkty spożywcze.

Galeria: