7 listopada 2011 r. w ramach zajęć programowych w Katedrze Stosunków międzynarodowych Instytutu Neofilologii, odbył się wykład otwarty na temat losów jeńców wojennych, ich praw, a także chełmskich stalagów. Tradycyjnie zajęcia z powyższej tematyki prowadził dr Andrzej Rybak, znany chełmski historyk i regionalista, wybitny znawca tzw. tematyki „jenieckiej”, członek Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, a także członek Zarządu „Rocznika Chełmskiego”.

Dr A. Rybak mówił o około 100-tu tysiącu jeńców z kilkunastu narodowości zamordowanych w stalagach Chełm, Żmudz i Włodawa, a także badaniach naukowych prowadzonych od kilku lat w okolicach jenieckich miejsc kaźni.

Historyk oprócz wykładu, zaprezentował film o obozach jenieckich 319 A, B i C, zrealizowany przez TVP Lublin, którego był konsultantem naukowym.

Było to doskonałe spotkanie, które zaprezntowało braci studenckiej (studenci I roku Stosunków międzynarodowych) wiele nieznanych dotychczas faktów z historii miasta Chełm, w tym rejonu ul. Wojsławickiej, przy której znajduje się Instytut Neofilologii PWSZ w Chełmie. Tam właśnie w latach wojny znajdował się stalag 319 B.

Spotkanie zorganizował dr hab. Andrzej Wawryniuk, prof. PWSZ w Chełmie.