2019 roku pani Dorota Bida z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza oprowadziła grupę studentów i studentek II roku Stosunków międzynarodowych po wystawie pt. „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”. Wystawa została opracowana przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.
Z uwagi na to, że wizyta w muzeum odbywała się w ramach przedmiotu "Polityka zagraniczna Polski" najbardziej interesującym był wątek zaangażowania Szmula Zygielbojma w działalność Rady Narodowej przy rządzie Rzeczpospolitej Polskiej na uchodźstwie w Londynie. Zygielbojm był jej członkiem od lutego 1942 roku i swoją aktywność skupiał na informowaniu świata o tragicznym losie polskich Żydów. Brak reakcji świata wobec Zagłady był dla Zygielbojma ogromnie bolesnym doświadczeniem. W konsekwencji 12 maja 1943 roku popełnił on samobójstwo.
Życie Szmula Zygielbojma związane było z Chełmem, w którym mieszkał i działał przez pewien czas. Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronie http://www.jhi.pl/blog/2019-11-27-wystawa-szmul-zygielbojm-milczec-nie-moge-i-zyc-nie-moge-w-muzeum-ziemi-chelmskiej.