14 maja 2019
AktualnościKatedra Anglistyki

Konferencja naukowa pt. „Great Britain and the United States of America – a Common Heritage”

14 maja 2019 w katedrze anglistyki PWSZ odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Great Britain and the United States of America – a Common Heritage, w której udział wzięli zarówno studenci  amerykanistyki  jak i goście z Wielkiej Brytanii (prof. Edward Colerick),  USA (mgr Brian Panasiak) oraz Republiki Południowej Afryki (mgr Ludmila Szczecina).  Prof. Colerick mówił o literaturze dla dzieci w Wielkiej Brytanii. Zastanawiał się nad popularnością dzieł, które wprowadzają w świat wyobraźni dziecka, a jednocześnie przekazują głębokie filozoficzne przesłanie. Tematem wystąpienia Briana Panasiaka była rewolucja amerykańska i jej ideowe przesłanie. Wreszcie Ludmila Szczecina przedstawiła zainteresowanie teologią ciała Jana Pawła II na gruncie amerykańskim.

Pani Agata Woźniak (III r. amerykanistyki) pokazała nowy rozdział w stosunkach dyplomatycznych Korei Północnej oraz USA; pan Oleksandr Oleksyn (I r. amerykanistyki), z kolei przedstawił bardzo ważny etap polityki amerykańskiej, jaki stanowiła prezydentura Ronalda Reagana. Polscy prelegenci znakomicie poradzili sobie z trudnym wyzwaniem, jakim jest wystąpienie publiczne. Wykazali się kompetencją, opanowaniem i świetną znajomością języka angielskiego podczas referowania i odpowiedzi na pytania publiczności.

Uczestnicy konferencji z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji zaproszonych gości. Oprócz inspirującej treści zebrani studenci mieli okazję posłuchać różnych odmian języka angielskiego, którymi posługiwali się referujący. Mamy nadzieję powtórzyć podobne wydarzenie w przyszłym roku.