28 października 2021
Wyróżnione

Wizyta JM Rektora PWSZ w Chełmie w Narodowym Uniwersytecie Politechnika Lwowska

W dniach 26 – 27 października br. gościł z wizytą na Narodowym Uniwersytecie „Politechnika Lwowska” Rektor PWSZ w Chełmie dr hab. inż. Arkadiusz Tofil prof. PWSZ. Wizyta poświęcona była współpracy obu uczelni w nowym roku akademickim 2021/ 2022.

Współpraca naukowa obu uczelni rozpoczęła się rozpoczęła się już 2016 r. i początkowo dotyczyła organizacji wspólnych konferencji i wydawnictwa poświęconych badaniom, konserwacji i restauracji zabytkowych budowli. W maju 2019 r. rektorzy obu uczelni podpisali umowę o wzajemnej współpracy, która zaktywizowała kolejne instytuty i katedry do podejmowania wspólnych projektów badawczych, staży i praktyk. W ubiegłym roku rozpoczęła się współpraca chełmskiej Katedry Elektrotechniki w Instytucie Nauk Technicznych i Lotnictwa z Katedrą Specjalistycznych Systemów Komputerowych Politechniki Lwowskiej. W nowym roku akademickim planowane jest jej rozszerzenie o kolejne kierunki i specjalności m.in. o wspólne badania w zakresie budownictwa i wytrzymałości materiałów budowlanych oraz politologii i stosunków międzynarodowych.

Warto podkreślić, że uczelnia ze Lwowa w nawiązaniu do lotniczych tradycji Politechniki Lwowskiej sięgających 1909 r. poważnie zainteresowana jest poszerzenie zakresu współpracy o kształcenie szeroko rozumianych specjalności lotniczych.