27 maja 2019
Instytut Nauk Technicznych i LotnictwaAktualności

W dniu 21 maja 2019 r. w Instytucie Nauk Technicznych i Lotnictwa PWSZ w Chełmie odbyło się Seminarium Naukowo – Techniczne na temat:  Zastosowania włókien bazaltowych i innych produktów bazaltowych w budownictwie, w tym przy budowie dróg, mostów i lotniczych dróg startowych. Organizatorami seminarium była Katedra Budownictwa PWSZ w Chełmie przy współudziale Działu Współpracy z Zagranicą oraz Działu Współpracy z Przemysłem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

Wykłady i pokazy praktyczne poprowadzili specjaliści ds. praktycznego zastosowania produktów bazaltowych w budownictwie z ukraińskich firm ООО Ultra-Trade oraz ООО Тechnobazalt-Invest z Kijowa. Seminarium zgromadziło ponad 80 uczestników, którymi byli wykładowcy Katedry Budownictwa, przedsiębiorcy budowlani z Polski i regionu, studenci i uczniowie klas budowlanych Zespołu Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie oraz Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Chełmie.

Wykonane podczas warsztatów towarzyszących seminarium próbki betonu, wykonane z domieszką włókien bazaltowych będą przedmiotem dalszych badań w laboratoriach Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Depułtyczach Królewskich przy udziale naukowców i studentów budownictwa. W dobie obecnych przełomów technologicznych w budownictwie zachodzących w Polsce i na całym świecie, włókna bazaltowe znajdują szerokie zastosowanie m. in. Właśnie w budownictwie. Badania wykonanych próbek pozwolą zapoznać się z najnowszą technologią, która niebawem będzie w dziedzinach budowlanych powszechnie wykorzystywana.